جشن تلویزیون در شب و روز میلاد امیرالمومنین حضرت علی (ع)
جشن تلویزیون در شب و روز میلاد امیرالمومنین حضرت علی (ع)

سروش سینما/ شبکه‌های سیما پخش بیش از ۱۱۵ ساعت برنامه در ساختار‌های مختلف و متنوع را در شب و روز ولادت امام علی (ع) و روز پدر، تدارک دیده اند.

شبکه‌های سیما با تدارک بیش از ۱۱۵ ساعت برنامه در ساختار‌های مختلف و متنوع از جمله فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی، جنگ‌های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند، سخنرانی و همچنین برقراری ارتباط زنده با مشهد مقدس، حرم حضرت معصومه (س)، کربلای معلی و نجف اشرف در شب و روز عید بزرگ ۱۳ رجب، ولادت امام علی (ع) و روز پدر، لحظاتی شاد و معنوی را پیشکش مخاطبان می‌کنند.

جدول پخش برنامه‌های شبکه‌ها در شب و روز میلاد با سعادت مولود کعبه به شرح ذیل است:

*** «حکایت خوبان» در شبکه یک سیما

برنامه «حکایت خوبان» به تهیه کنندگی هادی سمیعی پنج شنبه و جمعه ۷ و ۸ اسفند ماه از مشهد مقدس به صورت زنده با اجرای علیرضا قوامی پخش می‌شود.

این برنامه با حضور کارشناس مذهبی حجت الاسلام موسوی مطلق و مهمانان مختلف روی آنتن می‌رود. شاعر آیینی، حامد عسگری و احمد علوی و هنرمندان و ورزشکاران پخش می‌شود. این برنامه پنجشنبه ۷ اسفند ماه ساعت ۹:۳۰، ۱۲:۳۰ و ۲۳:۱۵ و روز جمعه ۸ اسفند ماه ساعت ۹:۳۰، ۱۹:۳۰ و ۲۳:۱۵ روی آنتن می‌رود.

برنامه «فرمول یک» با پخش آیتم‌های متنوع و ایجاد فضایی شاد و مفرح و با دعوت از مهمانان ویژه به مقام والای حضرت علی (ع) و سبک زندگی ایشان در روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه ساعت ۲۳:۱۵ می‌پردازد.

برنامه «سیمای خانواده» با دعوت از مهمانان ویژه و گفتگو با آنان پیرامون ابعاد شخصیتی حضرت علی (ع) و بیان فضائل ایشان چهارشنبه و پنج شنبه ۶ و ۷ اسفند ماه حوالی ساعت ۱۲ روی آنتن شبکه یک می‌رود.

حجت الاسلام قرائتی در برنامه «درس‌هایی از قرآن» با نگاه ویژه به زندگی حضرت علی (ع) در روز میلاد ایشان در روز پنج شنبه ساعت ۱۸:۲۰ پخش می‌شود.

«مسابقه ایران» با محوریت پرداختن به ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر در روز پنج شنبه ساعت ۱۹:۳۰ با حضور شرکت کنندگان پخش می‌شود.

*** «هزار و یکشب» شبکه دو به مناسبت میلاد امیرالمومنین (ع) و روز پدر

برنامه شبانگاهی «دست در دست» کاری از گروه معارف و به تهیه‌کنندگی هادی خدادی چهارشنبه و پنجشنبه (۶ و ۷ اسفند) در قالب یک ویژه‌برنامه شاد روانه آنتن خواهد شد. این برنامه با حضور مهمان فرهنگی، هنری و خواننده‌های خوب کشورمان فضایی با نشاط و گفتگو‌هایی صمیمانه و شنیدنی برای مخاطبان تدارک دیده است که بعد از گفتگوی ویژه خبری حوالی ساعت ۲۳:۳۰ در جدول پخش برنامه‌های شبکه دو سیما قرار دارد.

برنامه «هزار و یکشب» کاری از گروه خانواده به تهیه‌کنندگی میلاد حق‌پرست نیز در فضایی شاد به مناسبت ولادت امیرالمومنین (ع) روانه آنتن می‌شود. این برنامه با ساختاری ترکیبی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل گفتگو با مهمان، بخش نمایشی و … می‌شود. در بخش نمایشی این برنامه اکبر رحمتی و مینا جعفرزاده از بازیگران پیشکسوت کشورمان حضور دارند.

تیتراژ ابتدایی و انتهایی «هزار و یکشب» را حجت اشرف‌زاده خوانده و در مدت ۴۵ دقیقه با اجرای میلاد حق‌پرست و علی مسلمی روانه آنتن می‌شود. «هزار و یکشب» کاری است از گروه خانواده که پنجشنبه ۷ اسفند ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

ویژه برنامه «کوی محبت» به تهیه کنندگی و اجرای سید مصطفی موسوی، چهارشنبهساعت ۲۱:۰۰ به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) با حضور کارشناسان مذهبی و ذاکران اهل بیت (ع) به صورت مستقیم از نجف اشرف ارتباطی معنوی را در این روز فرخنده با مخاطبان برقرار خواهد کرد. همچنین پنجشنبه ساعت ۱۱:۱۵ نیز روانه آنتن خواهد شد.

«در انتهای الوند» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی و به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی چهارشنبه صبح حوالی ساعت ۷:۳۰ با حضور مهمانان ویژه، منعطف با این مناسبت مبارک روانه آنتن می‌شود.

«به تو از دور سلام» نیز با قرائت دعای کمیل پنجشنبه شب حوالی ۱۵ دقیقه بامداد و دعای ندبه جمعه صبح حوالی ساعت ۶:۰۰ با مخاطبان این شبکه همراه خواهد شد و مولودی‌خوانی همچنین سخنرانی‌های مذهبی نیز در فواصل برنامه‌ها روانه آنتن خواهند شد.

گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما نیز برنامه‌های «با ما بیا» با اجرای عمو مهربان و خاله رویا همچنین «دست کی بالا» با اجرای عمو بهروز و گیتی خامنه را به صورت ویژه‌ای تهیه کرده که به مناسبت گرامیداشت مقام پدر و میلاد مبارک حضرت علی (ع) روانه آنتن خواهد شد.

برنامه «زعفران» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی محمد سلوکی نیز جمعه ساعت ۱۰:۰۰ به صورت منعطف با این میلاد خجسته روانه آنتن می‌شود.

همچنین برنامه «عصر خانواده» نیز با دعوت از چهره‌های مختلف و خانواده‌هایی با داستان‌های شنیدنی در روز پدر تقدیم مخاطبان و خانواده‌های ایرانی خواهند شد. این برنامه چهارشنبه ساعت ۱۸:۰۰ روانه آنتن می‌شود.

*** جشن ولادت امیر مومنان علی علیه السلام از شبکه سه سیما

مراسم جشن ولادت مولی الموحدین علی علیه السلام چهارشنبه ۶ اسفند ماه ساعت ۱۹:۱۵ از حرم حضرت معصومه (س) به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

این مراسم در رواق امام خمینی حرم حضرت معصومه (س) با مدیحه سرایی و مولودی خوانی حاج محمود کریمی و سید مجید بنی فاطمه برگزار می‌گردد. این برنامه کاری از گروه معارف اسلامی شبکه سه سیما است.

همچنین برنامه «مخاطب خاص» پنج شنبه ۷ اسفند ساعت ۲۳:۳۰ از کربلای معلی با دعوت از آیت الله سیدمهدی میرباقری مخاطبان خود را مهمان جشن ولادت می‌کند.

همچنین برنامه‌های «سلام صبح بخیر» و «عطسه» نیز با فضایی متفاوت و شاد روز میلاد را جشن می‌گیرند.

همچنین پخش مداحی و مولودی خوانی نیز در قالب برنامه‌های «نوای افلاک» و «موکب ثارالله» در فواصل برنامه‌ها از شبکه سه پخش می‌شود.

*** «اهالی شب» شبکه چهار در روز میلاد علی (ع)

«اهالی شب» به مناسبت ولادت امام علی (ع) و روز پدر تدارک ویژه اى دیده و روی آنتن شبکه چهار می‌رود. این برنامه ساعت ۲۳ با حضور مهمان‌های ویژه پخش می‌شود.

برنامه موسیقیایی «نغمه ها» با پخش موسیقی متناسب با ایام ولادت امام علی (ع) پنج شنبه ساعت ۱۹ از این شبکه پخش می‌شود.

*** جشن پدرانه شبکه پنج سیما

گروه معارف شبکه پنج سیما به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی (ع) با برنامه ظهرگاهی تانیایش، پخش میان برنامه و کلیپ‌های مولود خوانی، میلاد فرخنده‌ی حضرت علی (ع) را جشن می‌گیرد.

برنامه ظهرگاهی «تانیایش» روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه ساعت ۱۳ معطوف به این موضوع روی آنتن شبکه پنج می‌رود. پرداختن به موضوع پدر، پخش نماهنگ و مولود خوانی ویژه ولادت حضرت علی (ع) در دل برنامه از بخش‌های تماشایی این برنامه است.

مسابقه تلویزیونی «پنج ستاره» گروه اجتماعی شبکه پنج، ویژه میلاد باسعادت حضرت علی (ع) به صورت زنده چهارشنبه و پنج شنبه (۶ و ۷ اسفندماه) ساعت ۲۱:۲۰ روی آنتن می‌رود. این ویژه برنامه در شب و روز میلاد حضرت علی (ع) میزبان دو شرکت کننده از چهره‌های سینما و تلویزیون خواهد بود. ویژه برنامه «پنج ستاره» با طراحی آیتم‌های مختلف عیدانه و دعوت از گروه‌های موسیقی مهمان خانه مخاطبان می‌شود. در این برنامه دو شگفتانه (سورپرایز) برای مخاطبان تدارک دیده شده است.

مستند «پدرانه» نیز روز پنج شنبه ۷ اسفندماه مصادف با روز میلاد حضرت علی (ع) پخش می‌شود. این مستند به روایت اقدامات دینی و اجتماعی حجت الاسلام سید جواد سلیمانی امام جمعه شهرستان لنگرود از توابع استان گیلان می‌پردازد.

«قرنطینه» دیگر برنامه گروه اجتماعی است که روز پنج شنبه ۷ اسفند ماه ساعت ۱۷:۱۰ گفتگویی متفاوت با مهمان برنامه خواهد داشت.

برنامه «شهران» گروه اقتصاد شبکه پنج، چهارشنبه ۶ اسفندماه ساعت ۲۱ به موضوع ورزش‌های باستانی می‌پردازد. این برنامه به تبیین موضوع اخلاق و منش پهلوانی می‌پردازد که به نوعی به رشادت‌های حضرت علی (ع) در جنگ خیبر اشاره دارد. اخلاق گرایی، مرام پهلوانی و… سرفصل این برنامه است.

اما برنامه ویژه کودک «رنگین کمان» با دعوت از کودکان با نام علی (ع) این روز عزیز را جشن می‌گیرد. «رنگین کمان» همچنین با پخش موسیقی پدرانه، دعوت از گروه سرود و خواندن سرود امام علی (ع)، کیک ولادت، تزیین دکور گل و بادکنک آرایی این میلاد فرخنده را جشن می‌گیرد.

سایر برنامه‌های شبکه همچون «یه روز تازه»، «به خانه بر می‌گردیم»، «در شهر» و «در استان» و … نیز معطوف میلاد امام علی (ع) روانه آنتن شبکه پنج سیما خواهد شد.

*** «کی میاد ستاره چینی» شبکه آموزش در میلاد امام علی (ع)

ویژه برنامه مناسبتی «رادیو هفت» در شب و روز میلاد حضرت علی علیه السلام چهارشنبه و پنج شنبه ۶ و ۷ ساعت ۲۳ از شبکه آموزش پخش می‌شود.

برنامه «کی میاد ستاره چینی» ویژه برنامه‌ای به این‌مناسبت پنج شنبه ساعت ۲۱:۴۵ روی آنتن شبکه هفت می‌فرستد.

همچنین برنامه‌های «صبحی دیگر»، «زنگ هفت»، «هفت آسمان»، «مدرسه تلویزیونی» و «دوربین هفت» نیز به بزرگداشت میلاد حضرت علی علیه السلام و روز پدر می‌پردازند.

*** ویژه برنامه‌های رضوی روز میلاد امام علی (ع) شبکه قرآن

ویژه برنامه‌های ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر از چهارشنبه از حرم مطهر سیدالکریم علیه السلام ساعت ۱۹ محفل انس با قرآن کریم با قرائت قاریان ممتاز و بین المللی قرآن کریم روی آنتن شبکه می‌رود.

ویژه برنامه شب ولادت امیرالمومنین، حضرت علی علیه السلام ساعت ۲۱ تا ۲۲ از حرم مطهر و نورانی امام رضا علیه السلام به صورت زنده، دل‌های مشتاقان را به پنجره‌های ضریح ثامن الحجج علیه السلام متصل می‌نماید.

در روز ولادت حضرت علی علیه السلام از ساعت ۹ تا ۱۲ ویژه برنامه روز ولادت با برنامه‌های متنوع از حرم مطهر رضوی روی آنتن می‌رود. همچنین ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰ به صورت زنده ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیما از نجف اشرف تقدیم مخاطبان گرامی خواهد شد و در ساعت ۱۵ نیز سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان به مناسبت این روز فرخنده پخش می‌شود.

در ساعت ۱۷ویژه برنامه ولادت پخش می‌شود و دعای کمیل نیز در این شب نورانی ساعت ۱۹:۳۰ به صورت زنده از حرم مطهر رضوی پخش می‌شود.

در ساعت ۲۰:۱۵ نیز پخش زنده ویژه برنامه از حرم رضوی روی آنتن می‌رود. برنامه «نغمه عشاق» نیز در شب و روز ولادت به صورت ویژه از ساعت ۲۲ به صورت زنده برنامه خواهد داشت.

برنامه‌های «یاد خدا»، «هدی» و «خوشبخت» نیز متناسب با ۱۳ رجب و روز ولادت امام علی (ع) پخش می‌شود.

**** «نسیم آوا»‌ی شبکه نسیم در روز عید

«نسیم آوا» شبکه نسیم در روز ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر ساعت ۲۲:۳۰ روی آنتن می‌رود.

همچنین برنامه‌های «کودک شو» پنجشنبه ۷ اسفند ماه ساعت ۲۰ و «شوت بال» چهارشنبه ۶ اسفند ماه ساعت ۲۱:۳۰ منعطف با حال و هوای روز میلاد روی آنتن نسیم می‌رود.

*** ویژه برنامه‌های ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر در شبکه امید

به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد امیرالمومنین حضرت علی (ع) و روز پدر ویژه برنامه «خانواده امید» روی آنتن شبکه امید می‌رود.

این برنامه ترکیبی به تهبه کنندگی هومن ستوده در شب ولادت حضرت علی (ع) حوالی ساعت ۲۰ با دعوت از مهمانان و کارشناسان مختلف این مناسبت مبارک را جشن می‌گیرد.

برنامه «قاب امید» نیز در روز چهارشنبه ۶ اسفندماه با بخش‌های متنوع، به طور ویژه به این مناسبت خواهد پرداخت. این برنامه به تهیه کنندگی فاطمه امجدیان چهارشنبه ساعت ۱۷:۱۵ روانه آنتن شبکه امید می‌شود.

همچنین برنامه «ما نوجوانان» به مناسبت میلاد حضرت امیرالمومنین و روز پدر از نوجوانان فعال رسانه‌ای که تولیدی ویژه این ایام داشته اند دعوت و با آنان گفتگو می‌کند..

تهیه کنندگی این برنامه به عهده سید مسعود تقی زاده است که پنج شنبه ۷ اسفندماه ساعت ۱۳:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه امید پخش می‌شود.

«به توان خدا» نیز برنامه دیگری است به تهیه کنندگی جواد بیک محمدی که روز چهارشنبه ۶ اسفند با کارشناسی حجت الاسلام و المسلمین هدایت به ابعاد شخصیتی حضرت علی (ع) می‌پردازد.

*** حال و هوای نجف اشرف در شبکه افق

در روز پنجشنبه ۷ اسفند ماه، چند آیتم ویژه از شبکه افق پخش خواهد شد. یکی از بخش‌های ویژه این روز نماهنگ علمدار محمد (ص) است که توسط گروه همخوانی نورالرضا (ع) اجرا می‌شود. این نماهنگ به سفارش معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تهیه شده است.

بخشی دیگر مربوط به مدیحه سرایی مداح اهل بیت، حاج محمود کریمی در سال گذشته است که بدون حضور جمعیت و با رعابت پروتکل‌های بهداشتی این شعرخوانی صورت گرفته است.

قسمتی دیگر از ویژه برنامه‌های این روز به نماهنگ «مُهر تقوا» اختصاص دارد که گروه تواشیح حضرت ولیعصر (عج) آن را اجرا کرده است.

نماهنگ «خانه پدری» نیز که در آن شاعر اهل بیت سیدحمیدرضا برقعی به مدح مقام حضرت علی (ع) می‌پردازد در این روز خجسته از شبکه افق پخش خواهد شد.

تصاویری از حال و هوای نجف اشرف در روز عید غدیر در سال ۹۴ نیز پنجشنبه از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

*** «پنجره باز» شبکه سلامت

برنامه «پنجره باز» در شب میلاد باسعادت حضرت علی (ع) با پخش آیتم‌های متنوع با حضور چهره‌های علمی؛ فرهنگی ساعت ۱۸ از شبکه سلامت پخش می‌شود.

برنامه‌های «حال خوب» ساعت ۲۱ روز چهارشنبه ۶ اسفند و «ایران فعال» و «مثبت سلامت» در ساعات ۸:۳۰، و ۱۶:۴۵ روز پنج شنبه ۷ اسفند ماه نیز با پخش آیتم‌ها و تصاویر مرتبط به جشن میلاد امام علی (ع) و تکریم جایگاه پدر و نقش آن در خانواده با حضور مهمانان ویژه روی آنتن شبکه سلامت می‌روند.

*** روز پدر در شبکه کودک

برنامه «پاشو پاشو کوچولو» با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با جشن میلاد امام علی (ع) از شبکه کودک پخش می‌شود.

همچنین «مل مل» نیز با آیتم‌های جذاب و سرگرم کننده و پخش تصاویر مرتبط در این روز با مخاطبان خود همراه است.

*** ویژه برنامه‌های جام جم به مناسبت ولادت امام علی (ع)

در شبکه جهانی جام جم به مناسبت ولادت امام علی (ع) و روز پدر، ویژه برنامه‌های «روز خوش»، «خانه مهر» و «جمع ایرانی» از شب قبل در قالب جشن و شادمانی و با محتوای مناسب، پخش می‌شود.

«فرزندان ایران» به صورت خاص به روز پدر پرداخته و «آنچه خود داشت» با موضوع جایگاه پدر و مناقب حضرت علی (ع) در شعر و ادب فارسی و نیز توجه به اشعار دهخدا پخش می‌شود.

همچنین ویژه برنامه «رواق» با حضور مهمانان ویژه به بررسی ابعاد شخصیتی امام علی (ع) می‌پردازد و فیلم سینمایی «دهخدا» در روز ۱۰ اسفند از جام جم پخش خواهد شد.

  • نویسنده : شکیبا
  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران