در سفر امروز دكتر روحانی به كرمانشاه به منظور بهره برداری از چندین طرح عمرانی، اقتصادی و كشاورزی حركت چرخ توسعه این استان سرعت بیشتری گرفت كه نوید دهنده آینده ای درخشان در زمینه تولید و اشتغال برای مردم غرب كشور است. به گزارش خبرنگار ایرنا، بهره برداری از هشت پروژه مهم در حوزه‌های عمرانی، […]

در سفر امروز دكتر روحانی به كرمانشاه به منظور بهره برداری از چندین طرح عمرانی، اقتصادی و كشاورزی حركت چرخ توسعه این استان سرعت بیشتری گرفت كه نوید دهنده آینده ای درخشان در زمینه تولید و اشتغال برای مردم غرب كشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهره برداری از هشت پروژه مهم در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، آی تی و عمران شهری با اعتباری افزون بر هفت هزار و ۱۲۲ میلیارد تومان و افتتاح مرحله نخست طرح بزرگ تنظیم و انتقال آب های گرمسیری با هدف مدیریت و كنترل آب‌های سطحی و جلوگیری از وقوع سیل، تأمین آب شرب كشاورزی و نیازهای ضروری مردم استان و توسعه استان‌های غرب و جنوب كشور مهم ترین طرح هایی بودند كه امروز آغاز تحولی بزرگ را، برای كرمانشاهیان از غرب تا شرق این استان بزرگ رقم زد.
كرمانشاه امروز با گذشت ۱۷ ماه پس از زلزله مرگبار ۷٫۳ ریشتری غرب این استان در سال ۹۶، بازهم روی پای خود ایستاد و همت بلند دولتمردان و مرزنشینان این استان و دستان توانمند مهندسان داخلی با بهره گیری از دانش و تكنولوژی كشورمان، بازهم ثابت كرد كه لیاقت این را دارد كه به فرموده رهبر معظم انقلاب «سینه ستبر ایران اسلامی» باشد.
عمران شهری، توسعه و رونق اقتصادی و تحول در بخش تولید، ایجاد شغل و زدودن گرد بیكاری از چهره استان كرمانشاه به طور یقین می تواند نتیجه طرح های افتتاح شده امروز كرمانشاه، برای مردم این دیار باشد.
به گفته دكتر روحانی، كرمانشاه امروز شاهد افتتاح بزرگترین طرح توسعه منابع آب و خاك در تاریخ كشور بود كه قطعه اول این طرح مجموعه سدهای هیروی، شهدای ازگله، جامیشان و شرفشاه، تونل نوسود و سامانه گرمسیری را شامل می‌شود.
ساخت این سدها علاوه بر اشتغال زایی بزرگ در منطقه بخش عظیمی از زمین های كشاورزی منطقه را مشروب می كند، همچنین باعث مهار آب های مرزی و تامین آب بخش كشاورزی و باغداری، زمینه ساز اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان و همچنین توسعه بخش گردشگری خواهد بود.
اینكه گفته اند هرجا آب هست، آبادانی نیز هست مصداق عینی این روزها و آینده روشن استان مرزنشین كرمانشاه است كه این مهم در سایه اهتمام دولتمردان نمود عینی یافته است و با آغاز فعالیت قطعه اول سامانه بزرگ گرمسیری كه طول آن ۵۰ كیلومتر است، آب مورد نیاز ۱۸ هزار و ۵۰۰ هكتار از اراضی كرمانشاه تأمین می‌شود.
با بهره برداری از این طرح ها می توان امیدوار بود كه ۲ شهر مرزی نفت شهر و سومار و ۸۰ روستای خالی از سكنه شهرستان قصرشیرین كه پس از جنگ تحمیلی بازسازی نشده اینك با قرار گرفتن در مسیر رونق و توسعه بازهم شاهد بازگشت مردم باشند.

**طرح های توسعه آب و خاك منطقه را متحول می كند
رییس جمهوری در آیین افتتاح قطعه اول سامانه گرمسیری در استان كرمانشاه گفت: مهندسان و كارگران ما با اجرای طرح های توسعه آب و خاك كار بزرگی را به ثمر رساندند كه این طرح ها می تواند منطقه را متحول كند.
دكتر روحانی افزود: امیدواریم مجموعه سامانه گرمسیری، توسعه بسیار بزرگی برای منطقه غرب كشور را فراهم كند و اجرای دیگر طرح ها در ۱۶ استان مرزی با آب خلیج فارس، دریای خزر یا آب های مرزی منجر به بركت شوند.
رئیس جمهوری افزود: مجموعه طرحی كه امروز در كرمانشاه افتتاح شد شاید بزرگترین طرح توسعه منابع آب و خاك در تاریخ كشور باشد كه این طرح بسیار بزرگ و سرنوشت ساز برای توسعه منطقه است و تحول بزرگی را در منطقه ایجاد خواهد كرد.
او گفت: از اول فروردین امسال تاكنون حدود ۳۲ میلیارد متر مكعب آب در كشور ذخیره شده و امسال كه منابع آبی كشور قابل قبول و ۸۰ درصد مجموعه مخازن كشور پر شده است بخش گردشگری باید تحول عظیمی را در كشور ایجاد كند.
رئیس جمهوری تاكید كرد: تاكنون در دولت یازدهم و دوازدهم ۳۷ سد و بند تكمیل شده اند و پنج سد دیگر نیز در حال تكمیل هستند.
وی، سرمایه گذاری برای اجرای سامانه گرمسیری را ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: مردم منطقه و سرمایه گذاران می توانند در زمینه های كشاروزی، صنعت و گردشگری به این طرح ورود پیدا كنند.

**افتتاح قطعه اول سامانه آبیاری گرمسیری
طرح سامانه گرمسیری با هدف مدیریت آب‌های سطحی، تامین آب شرب و كشاورزی و توسعه مناطق غربی كشور اجرایی شده كه از رودخانه سیروان در شمال غربی كرمانشاه تا موسیان دهلران در استان ایلام ۴۰۰ كیلومتر طول دارد.
رودخانه سیروان توسط سد ۳۳۸ میلیون متر مكعبی «داریان» در شمال شهرستان پاوه مهار شده و چند كیلومتر پس از آن، تونل نوسود (بازی دراز) در ۲ قطعه ۲۳ و ۲۵٫۷ كیلومتری ایجاد شده تا آب را به اراضی كشاورزی غرب كرمانشاه سپس ایلام منتقل كند.
تونل نوسود با قطر حدود ۶ متری قادر است تا دبی ۴۵ متر مكعب بر ثانیه آب را منتقل كند.
به گفته هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه «هزینه این طرح در مجموع در ۲ بخش كرمانشاه و ایلام ۶ هزار میلیارد تومان است.»
ابتدای عملیات اجرایی طرح عنوان شد كه با تكمیل آن حدود ۱۰۰ هزار هكتار از اراضی زارعی استان كرمانشاه آبی می شود یا توسعه می‌یابد اما آنچنان كه بهروز مرادی، سرپرست شركت توسعه آب و نیروی ایران گفته است: با عملیاتی شدن سامانه گرمسیری حدود ۲۴ هزار هكتار از زمین های كشاورزی استان كرمانشاه در ۲ بخش توسعه و بهبود زیرپوشش قرار می گیرد.
به گفته او «سهم استان كرمانشاه از سامانه گرمسیری ۵۵ درصد و استان ایلام ۴۵ درصد است.»
بنا به گفته مجری طرح، سامانه گرمسیری غرب كشور، سد هیروی، تونل نوسود، سد ازگله و تونل بازی دراز در طرح سامانه گرمسیری غرب كشور تعریف می شوند.
او در باره این طرح گفت: یكی از خصوصیات طرح سامانه گرمسیری و تونل نوسود این است كه آب به صورت ثقلی فاصله ۴۵۰ كیلومتری را شمال غرب كرمانشاه تا دهلران و موسیان در استان ایلام را طی می كند وهیچ نیازی به پمپاژ ندارد.
او افزود: با این كار رودخانه ای ۴۰۰ كیلومتری در استان های كرمانشاه و ایلام به راه می افتد كه سبب توسعه و امنیت در این مناطق خواهد شد.
به گفته او، تونل ۵۰ كیلومتری نوسود در سه قطر ۴٫۵، ۵٫۴۰ و ۶ متری احداث شده است.
او همچنین در آیین افتتاح قطعه اول با تشكر از حمایت های دولت و رئیس جمهوری از طرح سامانه گرمسیری گفت: اعتباراتی كه دولت از صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص داد بی نظیر است.
او تاكید كرد كه طرح سامانه گرمسیری ۸۵ درصد پیشرفت فیزیكی دارد و تنها بخش های پایانی آن بویژه در استان ایلام باقی مانده كه انتظار می رود با حمایت دولت به زودی تكمیل شود.

**طرح گرمسیری می تواند در منطقه توسعه پایدار با محوریت آب را ایجاد كند
استاندار كرمانشاه هم گفت: طرح گرمسیری می تواند در منطقه توسعه پایدار با محوریت آب را ایجاد كند و می تواند برای ۲۸ هزار نفر از مردم منطقه شغل ایجاد كند.
هوشنگ بازوند افزود: این سامانه نیاز به مخازنی دارد تا بتوانیم در زمستان آب را در آن ها را ذخیره كنیم از این رو تقاضا داریم كه این مخازن در مرحله دوم ایجاد شوند.
به گفته او، براساس برآوردهای اولیه برای اتمام مرحله دوم این پروژه یك هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.
بازوند خطاب به رئیس جمهوری عنوان كرد: در بالا دست سد یعنی مناطق ثلاث و ازگله نیازمند تخصیص آب هستیم تا مشكل مردم مناطق برای كشاورزی نیز برطرف شود.
وی افزود: باید در دولت تعدادی از وزرا به عنوان هیات امنا انتخاب كنیم تا این طرح در پروسه ای پنج ساله به بخش خصوصی واگذار شود.

**آبگیری رسمی سد شرفشاه سومار
سد شرف شاه سومار گیلانغرب نیز كه امروز به بهره برداری رسید در پایداری آب شرب منطقه سومار بویژه بخش كشاورزی، بازارچه و صنعت نفت شهر و پرورش ماهی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
بهرام درویشی مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان كرمانشاه اعتبار اجرای این سد را ۶۰۰ میلیارد تومان عنوان كرد كه ۴۰۰ میلیارد تومان برای احداث مخزن و ۲۰۰ میلیارد تومان برای شبكه های انتقال آب هزینه شده و برای تكمیل پروژه به ۵۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.
وی تامین آب شرب جمعیت منطقه سومار نفت شهر، تامین آب آبیاری سه هزار هكتار از اراضی كشاورزی منطقه كه اكنون ۷۰ درصد به سامانه آبیاری نوین مجهز شده، تامین آب بازارچه سومار و توسعه پرورش ماهی را از جمله مزیت های این سد برشمرد.

**بهره برداری از سد و شبكه های انتقال آب سد جامیشان
درویشی در ادامه به بهره داری سد جامیشان سنقروكلیایی نیز برای آبیاری اراضی پایین دست اشاره كرد و گفت: تاكنون برای شبكه انتقال آب شرب و كشاورزی این سد ۱۵۱ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و پیش بینی می شود هزار شغل پایدار ایجاد شود.
او ذخیره سازی آب شرب شهر سنقر با توجه به توپوگرافی منطقه را مهم ترین كاركرد سد جامیشان دانست و گفت: پرورش هزار تن ماهی در سال، تولید ۳۰۰ مگاوات برق و جذب گردشگر با توجه به نزدیكی سد جامیشان به شهرستان های سنقر، صحنه و كرمانشاه اهمیت این سد در كنار آبیاری پایدار اراضی كشاورزی را ۲ چندان كرده است.
درویشی در پایان با اشاره به بهره برداری از شبكه های آبیاری پایین دست تنگه حمام قصرشیرین گفت: این طرح نیز برای جلوگیری از هدر رفت آب منطقه گرمسیری و آبیاری پایدار اراضی كشاورزی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

**بهره برداری از كارخانه ذوب آهن بیستون با حضور رییس جمهوری
كارخانه ذوب آهن بیستون از دیگر طرح های مهمی بود كه امروز توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید.
مرحله اول كارخانه ذوب آهن بیستون شامل ذوب و ریخته‌گری است كه ظرفیت آن ۲۵۰ هزار تن در سال است و برای ۶۰۰ نفر شغل ایجاد می‌كند و برای این طرح ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.
۲ مرحله دیگر ذوب آهن بیستون اكنون با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیكی در دست احداث است كه شامل تولید آهن اسفنجی و نیروگاه برق ۱۵ مگاواتی است.
این طرح در هفت كیلومتری شهر هرسین و در جنوب شرقی كرمانشاه و در درون مجتمع جهان فولاد غرب قرار دارد.
در مجتمع جهان فولاد و ذوب آهن بیستون تاكنون برای یك هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

**ساخت ۲۰ هزار منزل احداثی و تعمیر ۶۶ هزار واحد مسكونی برای زلزله زدگان
روحانی همچنین به بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه هم اشاره كرد و گفت: تاكنون ۶۶ هزار خانه تعمیر و ۲۰ هزار خانه نیز تكمیل شده است.
وی ادامه داد: حتما نقص هایی در روند بازسازی وجود داشته است اما امیدواریم مردم راضی باشند و ما شاهد توسعه در این منطقه حساس و راهبردی باشیم.

**حضور دكتر روحانی در روستای زلزله‌زده ‘دره‌ ژاله’
رئیس جمهوری پس از افتتاح تعدادی از طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای استان كرمانشاه در حوزه آب، از روستای زلزله‌زده ‘دره ژاله’ بخش ازگله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی بازدید كرد.
در زلزله ۷٫۳ریشتری غرب كرمانشاه سال ۹۶، روستای دره ژاله به صورت كامل تخریب شد به طوری كه ۶۳ واحد مسكونی این روستا، به طور كامل از بین رفت و ۲۰ واحد نیز خسارات عمده دید.
اكنون تمام واحدهای تخریب شده این روستا به صورت كامل بازسازی و از نو ساخته شده و ۲۰ واحد نیز كه نیاز به تعمیرات اساسی داشت، تعمیر شده و در اختیار صاحبان آن قرار گرفته است.
روحانی ضمن بازدید از این روستای زلزله زده، در یكی از خانه‌های ساخته شده برای یكی از ساكنین این روستا حضور یافت و با آنان در فضایی صمیمی به گفت و گو نشست.
رئیس جمهوری طی سخنان كوتاهی در جمع مردم این روستا، گفت: امروز خوشحالم كه روستای شما دوباره زنده شده و خانه‌هایتان از نو ساخته شده است.
دكتر روحانی خطاب به مردم این روستا گفت: شما مردم مؤمن، بااخلاص و اهل ایمان هستید كه در ۸ سال دوران دفاع مقدس، مرزدار كشور بودید و امروز هم بهترین مرزداران ما هستید و بخاطر سختی‌هایی كه در زلزله متحمل شدید، امیدوارم خدا به شما اجر بدهد.
وی از استاندار كرمانشاه كه وی را از استانداران پرتلاش دولت معرفی كرد و همچنین همه كسانی كه برای ساخت خانه‌های تخریب شده زلزله‌زدگان تلاش كردند، قدردانی كرد و گفت: امیدوارم در كنار هم و با تلاش همگانی، ایران عزیز را كه آباء و اجداد ما هزاران سال از آن دفاع كرده و به دست ما سپردند، آبادتر و توسعه‌یافته‌تر به آیندگان واگذار كنیم.

**افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۳ پروژه عمرانی كرمانشاه با حضور رییس جمهوری
رئیس جمهوری در نشست شورای اداری استان كرمانشاه هم كه عصر امروز در استانداری برگزار شد، به صورت ویدئو كنفرانس ۱۳ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در حوزه‌های راه و شهرسازی، جهاد كشاورزی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و بنیاد مسكن افتتاح و یا دستور آغاز عملیات اجرایی آنها را صادر كرد.
دكتر روحانی از طریق ارتباط زنده تلویزیونی، دستور افتتاح پروژه مسكن ۴۱۲ واحدی كنگاور، افتتاح طرح احداث شبكه آبیاری تحت فشار هوشمند در سطح ۹۰۹ هكتار در سنقروكلیایی، افتتاح طرح های آب ‌رسانی و تأسیسات فاضلاب شهر پاوه، افتتاح طرح توسعه خدمات فیبرنوری، اینترنت پهن باند و ارتقاء ظرفیت شبكه انتقال، افتتاح ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در روستاها و افتتاح طرح بازسازی مناطق زلزله زده استان كرمانشاه را صادر كرد.
دكتر روحانی در این ارتباط ویدئو كنفرانسی با وزاری مربوطه، همچنین دستور آغاز عملیات اجرایی احداث جاده چهار خطه نهاوند به كنگاور را صادر كرد.
ارزش این پروژه‌ها حدود سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

**كرمانشاه نباید بیكار داشته باشد
روحانی در جلسه شورای اداری كرمانشاه، در واكنش به انتقاد از وضعیت بیكاری استان گفت: گرچه در سال ۹۷ از نرخ بیكاری استان كاسته شده اما باید تلاش كنیم كه كرمانشاه بیكار نداشته باشد زیرا ظرفیت‌های بزرگی در بخش های كشاورزی، دامپروری، صنعت و گردشگری دارد و مهمتر از آن مردمی غیور، ایثارگر و پرتلاش در این استان حضور دارند.
او اتصال كرمانشاه به راه‌آهن سراسری، افتتاح بزرگترین طرح آب و خاك كشور در استان و روابط دوستانه ایران با عراق را زمینه‌های ارزشمندی برای توسعه كرمانشاه دانست و گفت: جاذبه‌های متعدد و زیبای گردشگری استان باید در صداوسیما به مردم معرفی شود.
حجت الاسلام روحانی صبح چهارشنبه وارد كرمانشاه شد و پس از افتتاح هشت طرح بزرگ و شركت در جلسه شورای اداری، این استان را به مقصد تهران ترك كرد.