در این دوره از دانشجو تا نوابغ کشور حضور دارند / جلیلی: تلویزیون به ضدانقلاب پول سریال می‌دهد – اخبار سینمای ایران و جهان
در این دوره از دانشجو تا نوابغ کشور حضور دارند / جلیلی: تلویزیون به ضدانقلاب پول سریال می‌دهد – اخبار سینمای ایران و جهان

سروش سینما : سینماپرس: پژوهشگاه رویان ظهر امروز (۴ دی ماه) میزبان نشست خبری دوره نهم جشنواره مردمی فیلم «عمار» با حضور نادر طالب زاده، وحید جلیلی و رییس این پژوهشگاه بود. به گزارش سینماپرس، در ابتدای این نشست عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان عنوان کرد: خوشحالیم که این پژوهشگاه برای شروع انجام یک کار […]

سروش سینما :

سینماپرس: پژوهشگاه رویان ظهر امروز (۴ دی ماه) میزبان نشست خبری دوره نهم جشنواره مردمی فیلم «عمار» با حضور نادر طالب زاده، وحید جلیلی و رییس این پژوهشگاه بود.

به گزارش سینماپرس، در ابتدای این نشست عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان عنوان کرد: خوشحالیم که این پژوهشگاه برای شروع انجام یک کار فرهنگی انتخاب شد. جا دارد یادی از دکتر کاظمی آشتیانی کنیم که فرد موثری در توسعه علمی کشور بود. او رویش موثر انقلاب بود.

وی افزود: پژوهشگاه رویان بر اثر یک نیاز در جامعه شکل گرفت و در ادامه به بسیاری از نیازها پاسخ داد. اگر در این زمینه محققان ما قدم برنمی داشتند امروز بسیار وابسته تر از گذشته بودیم و خدا را شکر که در زمینه ناباروری قدمی برداشتیم و فرد موثر این زمینه کاظمی آشتیانی بود. دکتر کاظمی سال ۸۴ از میان ما رفت ولی ما همیشه احساس می کنیم او حضور دارد.

شاهوردی ضمن ارایه توضیحاتی درباره مجموعه رویان، عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم تجربیات دکتر کاظمی را مکتوب کنیم تا برای جوانان باقی بماند.

سپس وحید جلیلی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم عمار عنوان کرد: یکی از وظایف مهم جشنواره ما این است که خلأهای سینمای ایران را نشان دهد. ما آمده ایم که بپرسیم چرا هرچه پیشرفت های کشور ما بیشتر می شود بازنمایی تصویر کشور در سینما مفلوک تر می شود؟ آیا متخصصان و دانشمندان ایرانی حق ندارند این سوال را مطرح کنند که این همه پیشرفت که با زحمت به دست آورده اند چرا سهم آن در سینمای ایران اندک است؟ فکر می کنم وقت آن رسیده که به نوابغ کشور اجازه بدهیم که این سوال را با ما در میان بگذارند و ما این خلا را مورد توجه قرار بدهیم.

در ادامه نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره فیلم عمار مطرح کرد: خوشحالیم که در شرف برگزاری نهمین دوره این جشنواره هستیم که هر سال آثار قوی تری به آن می رسد و ما هر سال دغدغه های فیلمسازان جوان را که نقد جدی نسبت به مسایل دارند، در جشنواره می بینیم.

وی با اشاره به سینمای مستند بیان کرد: سینمای مستند یک کاربری اصلی دارد به طوری که در این دوره من چند مستند بسیار جدی در زمینه رانت‌خواری، آقازاده بازی و … دیده ام و به سهم خودم از گروه عمار تشکر می کنم که بازویی برای اصلاح جامعه است.

در ادامه رسول منفرد دبیر اجرایی جشنواره گزارشی از این دوره ارایه داد و عنوان کرد: بیشترین آثار رسیده به این دوره مربوط به سینمای مستند است. در این دوره از دانشجو تا نوابغ کشور حضور دارند حتی در میان آثار، فیلمی بود که از یک زن خانه دار رسیده بود. حدود ۱۰ درصد فیلم های امسال جشنواره درباره روستاها بود که روستای دشتک، غنی آباد بشرویه، کیاسر و … در میان آنها بود.

وی افزود: مراسم افتتاحیه یکشنبه ۹ دی در فرهنگسرای بهمن آغاز می شود و ما از ۱۰:۳۰ صبح تا ۲۲:۳۰ نمایش فیلم داریم. مجموع جوایز نقدی که در بخش فراخوان های مردمی تعیین شده ۶۱ میلیون و سیصد هزار تومان است. همینطور یک سری جوایز غیرنقدی هم داریم.

پس از صحبت های منفرد، اردستانی از فیلمسازان عمار اظهار کرد: یکی از ویژگی های جشنواره فیلم عمار اهمیت دادن به آماتورهاست. از سوی دیگر ما به عزیزانی که در بخش فیلم ما شرکت کرده اند، کمک می کنیم تا تولیدی در عرصه سینمای انقلاب داشته باشند و پیشرفت کنند.

در ادامه طالب‌زاده توضیح داد: ترکیبی از دانشجویان عمار و فیلمسازان گروه های دیگر کارگاه هایی را تشکیل و تکنیک های فیلمسازی را مرور می کنند. ما موظفیم همیشه به کلاس های آموزشی بازگردیم و مسایل را مرور کنیم از همین رو این کارگاه ها این شرایط را به وجود می آورد.

جلیلی درباره بخش تجلیل ها گفت: در افتتاحیه از شیخ زکزاکی که همچنان در بند جنایتکاران نیجریه ای است، تجلیل می کنیم. جشنواره «عمار» به دلیل اینکه او نماینده اسلام ناب در آفریقاست تصمیم به تجلیل از او گرفت، او از سال ها پیش برای سینما برنامه مشخصی داشت و یک شهرک سینمایی تاسیس کرد. او فیلمی تولید کرده که بیشتر بازیگرانش شهید شده اند و امیدواریم این اثر را در جشنواره به نمایش بگذاریم.

طالب‌زاده هم عنوان کرد: کشورهای اروپایی در برنامه های خبری و تلویزیون های خود به طور مکرر درباره آفریقا حرف می زنند و آثاری تولید می کنند در حالی که ما هیچ توجهی به این قاره نمی کنیم. شیخ زکزاکی از این جهت مهم است که حقیقت اسلام ناب را در آفریقا ثابت کرد و نشان داد که میلیون ها نفر در چند لحظه به اسلام می پیوندد. استعداد و قابلیت آفریقایی ها برای جذب اسلام زیاد است و زکزاکی این موضوع را ثابت کرد.

جلیلی هم عنوان کرد: در اختتامیه جشنواره امسال از سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» و شجاعت او در ساخت فصل پنجم این سریال تجلیل می کنیم. همچنین در افتتاحیه این جشنواره از حامد زمانی که از رویش های انقلاب است، تجلیل می شود و بخش دیگر از جشنواره ما مربوط به چهل سالگی انقلاب می شود.

پس از صحبت های جلیلی، منفرد گزارشی از اکران های مردمی این جشنواره ارایه داد.

انتقاد تند وحید جلیلی از صدا و سیما

جلیلی نیز درباره مشارکت نهادهای حاکمیتی در این جشنواره گفت: ما اگر می خواستیم جشنواره را با این تعریفی که امروز دارد با بودجه های دولتی راه بیندازیم، امکان پذیر نبود. مردمی بودن به این معناست که بخش های مختلف جشنواره با انگیزه های مردمی پیش می رود. مردمی بودن جشنواره چیزی نیست که بخواهیم درباره آن حرف بزنیم بلکه این موضوع در عمل مشخص است. ما سعی می کنیم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باشیم وقتی رسانه ملی این کار را نمی کند ما باید در این مسیر قدم برداریم وقتی عده ای نوکیسه در این رسانه جا دارند ما باید این خلا را پر کنیم.

وی درباره حضور فیلم هایی که در آنها بحث های روز مطرح می شود، بیان کرد: جشنواره ای که مردمی است هم ظرفیت ها و هم مشکلات کشور در آن بازتاب پیدا می کند و ما آثاری از هر دوی این مسایل داریم. ما در «عمار» از یک طرف زیبایی ها و پیشرفت های کشور را نشان می دهیم و از طرف دیگر چشممان را روی آفت ها نمی بندیم. ما در عین حال که منتقد وضعیت موجود درباره نشان دادن پیشرفت ها هستیم از طرف دیگر خواهان این هستیم که آسیب ها هم نشان داده شود. ما حزب اللهی و به انقلاب وفادار هستیم بنابراین کسی انتظار ندارد موضع ما در نقد موضع شبکه هایی مثل من و تو و بی بی سی باشد بلکه ما دنبال راه سوم هستیم یعنی می خواهیم نه نگاه خوش بین بی درد و نه نگاه جنجال گرِ بی محتوا داشته باشیم.

طالب‌زاده هم اظهار کرد: به عنوان نمونه همه ما مخالف پولشویی هستیم اما طرحی مثل اف ای تی اف یک جوک روز است.

سپس جلیلی ادامه داد: ما خودمان را پادوی این جریان می دانیم و افتخارمان این است که هر کاری می‌کنیم تا این آثار هرچه بیشتر دیده شوند.

عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که ما با صدا و سیما داریم این است که می گویند فیلمتان را بدهید تا ما به طور رایگان پخش کنیم ولی بودجه را به فردی ضدانقلاب می دهند که در سال ۲ سریال برای تلویزیون بسازد. متاسفانه این وضعیت فاجعه بار در معاونت سیما وجود دارد. به یاد دارم ما کلیپی درباره روز مادر ساخته بودیم که صدا و سیما به ما گفت برای پخش آن باید در تیتراژ آن صدا و سیما را به عنوان تهیه کننده عنوان کنید این در حالی است که این سازمان هیچ نقشی در تولید آن کلیپ نداشت. این معامله در همه آثار ما صورت می گیرد.

وی با اشاره به مشکلات عمار با صدا و سیما اظهار کرد: ما در دوره ریاست آقای ضرغامی بر صدا و سیما رسماً بایکوت بودیم اما از دوره ای صدا و سیما مجاب شد فعالیت های ما را پوشش بدهد. وقتی صدا و سیما اثری به تراز به وقت شام را فیلمی کمدی معرفی می کند، قطعا واکنش مناسبی نسبت به فیلمساز اول و دوم ندارد. چه کسی می تواند انکار کند که «قلاده های طلا» فیلم خوبی به لحاظ ساختار نیست؟ آن زمان مجله فیلم حتی یک کلمه درباره این فیلم چیزی ننوشت. در همان سال مجله  فیلم «بی خود و بی جهت» را که یک فیلم تلویزیونی است، به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد بنابراین برخورد ایدئولوژیک با آثار می شود. همین ها عمار را به جشنواره ای محتوایی محکوم می کنند! بله ما جشنواره محتوایی هستیم.

جلیلی با بیان اینکه عمار یک جشنواره سانسورشکن است، مطرح کرد: ما امکانات چند هزار میلیاردی صدا و سیما در اختیارمان نیست، از همین رو سایت عماریار را ایجاد کردیم که کارش انتشار فیلم هاست، اما چطور می شود فیلمی که چند میلیون تومان هزینه ساخت آن شده به طور رایگان در اختیار دیگران قرار داد؟

وی افزود: ما بیشتر از نقد فیلم به نقد سینما احتیاج داریم. آیا باعث سرافکندگی نیست که ما حتی یک فیلم نداریم که بگوید انقلاب اسلامی چیست؟ ما حتی چیزی مثل نبرد الجزیره نداریم. حتی اولیور استون وقتی گفت چرا انقلاب اسلامی را بازتاب ندادید کسانی که در فیلمسازی حتی کفش او هم محسوب نمی شوند به او می گویند درباره هنر حرف بزن نه سیاست.

جلیلی در پایان با بیان اینکه جشنواره ها تنها با فیلم هایی که در آن به نمایش گذاشته می شوند شناخته نمی شوند بلکه با آثار نمایش داده نشده هم شناخته می شود، اظهار کرد: یک سری جشنواره ها در جهان هستند که نظام سلطه دارند.

*مهر

[ad_2]

Source link