رادیو پرچم‌دار هویت بخشی فرهنگی و معنوی در جامعه است
رادیو پرچم‌دار هویت بخشی فرهنگی و معنوی در جامعه است

معاون صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در آیین رونمایی از کتاب گویای صلح امام حسن(ع) با ترجمه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان آنکه مردم در انتخاب بسته‌های فرهنگی نیازمند تنوع هستند، گفت: رادیو؛ پرچم‌دار هویت بخشی فرهنگی و معنوی به شکل توامان در جامعه است.

نشست رونمایی از کتاب گویای صلح امام حسن(ع) به قلم آیت‌الله شیخ راضی آل‌یاسین و ترجمه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه) با حضور عوامل تولید این کتاب؛ حمید شاه‌آبادی معاون صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران؛ حجت‌الاسلام سعید صلح میرزایی ریاست مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی دفتر قم؛ دکتر محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر متون اسلامی؛ محمدرضا هراتی مدیر انتشارات انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی صابری مدیریت محتوای نشر انقلاب اسلامی در دفتر معاونت صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

شرح دو دیدگاه مقام معظم رهبری در مسیر هدایت جامعه

شاه‌آبادی در ابتدای این نشست با اشاره به آنکه زندگی مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از همان عنفوان جوانی لبریز از دو دغدغه توام مبارزه با ظلم و ستم دستگاه پهلوی و تاکید بر نگاه سیره اهل‌بیت(ع) در مسیر جاری ساختن شعائر دین اسلام برای حق خواهی ملت مظلوم مورد تاکید بوده است یادآور شد: تفاوتی در صلح امام حسن(ع) و آنچه که در کربلا و شهادت امام حسین(ع) برای حفظ، نگهداری، اشاعه و توسعه دین هدایتگر و مبین اسلام رخ نداد، وجود ندارد.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تشیع آنست که در زمان امامان معصوم و در غیاب آنها، ولی فقیه به تناسب زمان و مکان برای ملت مسلمان دست به تصمیم‌گیری می‌زند. در راه هدایت مسلمانان و در مسیر سعادت زندگی دنیوی و اخروی هر یک از ائمه خود می‌توانند چراغ هدایت جامعه مسلمان و ارادتمندان به مقام شامخ آن امامان معصوم باشند. در ادامه دیدگاه، بصیرت و نگرش هدایت‌گرانه ولی فقیه می تواند راهگشای مسلمانان باشد.

جامعه امروز بیش از هر زمانی نیازمند تبیین دقیق نگرش کریم اهل بیت است

معاون صدای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: قرعه پرداختن به کتابی در راستای سیره و زندگی امام دوم شیعیان حضرت امام حسین(ع) نیز به حضرت آقا افتاد. در راستای اهمیت این کتاب از زمان ترجمه‌اش در اواخر دهه چهل تا به امروز و گویا شدن این کتاب با همکاری دست‌اندرکاران حوزه معاونت صدا و پایگاه ایران‌صدا باید بر این مساله تاکید کرد که جامعه امروز بیش از هر زمانی نیازمند تبیین دیدگاه، نگرش و بصیرت امام حسن مجتبی(ع) است.

شاه‌آبادی با اشاره به آنکه بنگاه‌های خبری و شایعه‌پراکنی که برای ریشه‌کن کردن انقلاب و حرکت حق خواهانه ملت انقلابی ایران از هیچ کوششی فروگذار نبوده و نیستند؛ نیازمند پاسخی شایسته و کوبنده از سوی ملت، مردم انقلابی و مسلمانان جهانند. مسلمانان انقلابی حق‌خواهی را مهم‌ترین پیشانی نوشت فعالیت پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) در مسیر هدایت، رستگاری و گام گذاشتن در حوزه دین هدایتگر و مبین اسلام می‌دانند. در این میان فعالیت‌های فرهنگی در حوزه تبیین سیره ائمه معصومین می‌تواند یکی از مهم‌ترین کنش‌ها به شمار رود.

ثبت رکورد میانگین ۳۷ دقیقه شنیدن کتاب های صوتی برای هر مخاطب

معاون صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آنکه برگزاری چنین نشست‌هایی بهانه خوبی است تا بتوانیم به واسطه آن بخشی از فعالیت‌های فرهنگی در قالب حوزه کتاب و کتاب صوتی را به عموم مردم معرفی کنیم یادآور شد: مجموعه ایران‌صدا و مخزن کتاب‌های صوتی آن گنجینه عظیمی از آثار متنوع برای علاقمندان به حوزه کتاب است.

طی ایام اخیر، همراهی با ویروس کرونا و محدودشدن فعالیت مردم؛ رکورد روزی ۴۰۰هزار مراجعه به پایگاه ایران‌صدا و بخش کتاب گویای آن را داشته‌ایم. همچنین میانگین ۳۷دقیقه شنیدن از کتب صوتی مختلف توسط علاقمندان به حوزه یار مهربان را به ثبت رسانده‌ایم. همه این‌ها نشان‌دهنده علاقه مردم به حوزه کتاب از یک‌سو و ازسوی دیگر کتاب‌هایی است که با همت مسئولان و هنرمندان حوزه صدا در قالب روایتی متفاوت از کتاب مکتوب یعنی شکل صوتی به آن‌ها ارائه شده است.

بخشی از دست خط مفام معظم رهبری از ترجمه کتاب صلح امام حسن(ع)

مردم در انتخاب بسته‌های فرهنگی نیازمند تنوع هستند

شاه‌آبادی با تاکید بر آنکه مردم در انتخاب بسته‌های فرهنگی نیازمند تنوع هستند تصریح کرد: پایگاه ایران‌صدا و بخش کتاب‌های گویای آن لبریز از ظرفیت و بستری متنوع از ارائه بسته‌های فرهنگی در حوزه کتاب‌های صوتی برای نگرش‌ها و سلایق متنوع مردم است. در این زمینه باتوجه به رسالت حوزه رادیو که هویت‌بخشی فرهنگی و معنوی را توأمان در جامعه پرچم‌داری می کند تهیه و تولید آثاری چون کتاب گویای صلح امام حسن(ع) با ترجمه درخشان مقام معظم رهبری می‌تواند گامی مهم در راستای هدایت بخشی فرهنگی و معنوی جامعه به شمار رود.

وی در پایان تاکید کرد: تکلیف خود می‌دانیم تا آثار ماندگاری که ظرفیتی فوق‌العاده در عرصه تعالی فرهنگی و معنوی جامعه به‌ویژه در ایامی چون ماه مبارک رمضان و ماه محرم و صفر را در خود به شکل بالقوه دارا هستند با همت، درایت، دقت و هنرمندی فعالان عرصه صدا در قالب کتاب‌های گویا ارائه دهیم و این مسیر را با قدرت در آینده نیز ادامه خواهیم داد.

کتاب گویای صلح امام حسن(ع) نوشته آیت‌الله شیخ راضی آل‌یاسین با ترجمه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و با روایت راویانی چون ناصر نظامی؛ محی‌الدین تقی‌پور؛ احمد گنجی و ابوالفضل شاه ابراهیمی عصر امروز (سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه) به شکل گویا در مخزن کتاب‌های گویای شبکه ایران‌صدا معاونت صدای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برای استفاده عموم مخاطبان قرار گرفت.

  • نویسنده : حامد هاشمی
  • منبع خبر : ایرنا