سخنگوی شورای تهران: ۱۸ سینمای واقع در لاله‌زار ثبت ملی شود
سخنگوی شورای تهران: ۱۸ سینمای واقع در لاله‌زار ثبت ملی شود

سروش سینما/ سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواستار ثبت ملی ۱۸ سینمای واقع در لاله‌زار پایتخت شد.

«علی اعطا» روز سه شنبه طی نامه ای به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، که در اختیار رسانه ها قرار گرفت، اظهارداشت: محور لاله‌زار به عنوان یک محور تاریخی و ارزشمند دارای تعداد قابل‌توجهی سینما است که در دهه‌های آغازین قرن احداث شده و از عناصر هویتی این محور تاریخی محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر به دلایل مختلفی همچون تمایل مالکان به تخریب و نوسازی و یا فرسودگی، تعداد قابل توجهی از این سینماهای ۱۸‌ گانه در معرض خطر قرار گرفته است.

اعطا از سینما ایران به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: به تازگی دیوان عدالت اداری، شهرداری را به صدور پروانه تخریب و نوسازی ملزم کرده است که پیش‌بینی می‌شود در صورت نبود برنامه، این امر آغازگر تخریب سریالی سینماهای لاله‌زار شود.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران افزود: سینماهای لاله‌زار علاوه بر ارزش فرهنگی و تاریخی به لحاظ کاربردی نیز واجد اهمیت ویژه‌ای است و در صورت مرمت و احیاء، محلی مناسب برای برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت سینمایی خواهد بود.

وی گفت: مجموع ظرفیت صندلی‌های سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حدود ۹ هزار و ۵۰۰ عدد بود و این درحالی است که در محور لاله زار بدون احداث سینمای جدید و فقط با احیاء سینماهای ۱۸ گانه موجود، ظرفیت بیش از ۱۰ هزار صندلی قابل فعال سازی است.

وی خواست که این ۱۸ سینما به صورت همزمان و حتی المقدور و در صورت امکان در قالب یک پرونده واحد در فرآیند ثبت ملی قرار گیرد.

  • نویسنده : شکیبا
  • منبع خبر : ایرنا