سریال “جلال۳” کلید می‌خورد
سریال “جلال۳” کلید می‌خورد

سروش سینما/ مجموعه تلویزیونی "جلال" قرار است بنابر طراحی ۵ فصل از آزادسازی سوسنگرد به قصه مدافعان حرم برسد؛ اتفاقی که بعد از عید نوروز کلید خواهد خورد.

تلویزیون امسال دست پری برای سریال های دهه فجری نداشت و شاید تنها یک سریال با این مناسبت عجین شده بود. سریال “روزهای ابدی” که از شبکه یک سیما پخش شد که به ماجراهای نفوذ بیگانگان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌پرداخت. اما چند روزی است با تأخیر “جلال” که فصل ابتدایی‌اش در دهه فجر سال گذشته روی آنتن رفت به آنتن شبکه یک سیما رسیده است.

حسن نجفی کارگردانی این سریال و علیرضا جلالی تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد. فصل ابتدایی این سریال از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۵۶ در تبریز را به تصویر می‌کشید و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کرد. همچنین رخداد‌های اجتماعی و روز‌های انقلاب اسلامی در سال‌های منتهی به بهمن ۱۳۵۶ در آذربایجان شرقی از قصه‌های اصلی این سریال است. اما در فصل ۲ شاهد رویدادهای تاریخی ایران از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ خواهید بود.

عمار تفتی یکی از بازیگران قدیمی تلویزیون و سینما است اما تا به حال کم پیش آمده تا در یک اثر شاخص بازی کند و نقشی این‌چنین محوری داشته باشد. اما او با بازی در سریال جلال توانایی بازی خود را نشان داد. او در قالب این نقش چند برهه مختلف زمانی و با چند گریم و در چند موقعیت را تجربه کرد. علاوه بر بازیگران اصلی این سریال تعداد زیادی نیز بازیگران بومی در فصل دو جلال نقش آفرینی کردند. همچنین گروه تولید و پشت دوربین این سریال ۷۰ درصد بومی تبریزند.

در فصل دوم این مجموعه تلویزیونی علاوه بر محوریت داستان، به زندگی شهید سیدمحمدعلی قاضی طباطبائی (اولین شهید محراب انقلاب اسلامی) و ترور شهید میر اسدالله مدنی دهخوارقانی (دومین شهید محراب انقلاب اسلامی) ورود شده است. در این میان ناگفته نماند که بازیگران جدیدی هم به فصل دوم اضافه شدند که ترکیب قابل تأملی را ایجاد کرده‌اند. بازیگرانی همچون همایون ارشادی، مهدی فقیه، هادی افتخارزاده، مهران آتش‌زا، رضا آبپاک، ثنا پورسفیدی، جواد قامتی، صدرا راعی، مهدی فقیه، شهرام خزرایی، شهرام عبدلی و شیوا خسرومهر اشاره کرد.

بنابر اعلامِ مدیرکل سیمای استان‌های صداوسیما که با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت‌وگویی داشت، فصل سوم “جلال” بعد از عید نوروز کلید خواهد خورد. سریالی که طراحی ۵ فصل دارد و بعداز تولید موفق فصل اول و حتی روزهای خوبِ فصل دوم در ابتدای سال ۱۴۰۰ تولید فصل سوم این سریال را آغاز خواهد کرد.

او تأکید کرد: در سریال “جلال” عشق واقعی نسبت به انقلاب و دفاع مقدس خلق شد؛ این سریال داستان زندگی زنانی است که همسرانشان در جنگ شهید شده‌اند و آن‌ها عاشقانه زندگی می‌کنند. ۵ فصل برای این سریال طراحی شده است که امیدواریم با همین شور و شوق ادامه پیدا کند. این اثر وحدت‌بخش بوده و وفاداری یک مرد به همسرش در این سریال مطرح شده که در خیلی فیلم‌های دنیا وجود ندارد. این سریال اوج نمایش خانواده طراز اسلامی و ایرانی است که در حوزه تاریخی و مستندات دفاع مقدس وجود دارد.

مدیرکل سیمای استان‌های صداوسیما همچنین اشاره کرد: در تبریز مردانی بزرگ و رویدادهایی مهم داریم که سریال “جلال” بخشی از آن را به نمایش می‌گذارد. در فصل دوم سریال از ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ تا آزادی سوسنگرد را نشان خواهیم داد و در فصل‌های بعد نیز ادامه تاریخ مانند شهدای مدافعان حرم را به نمایش می‌گذاریم.

  • نویسنده : شکیبا
  • منبع خبر : تسنیم