سریال شهید کاظمی در راه است/ چرا قهرمانان ما دیر معرفی می‌شوند؟
سریال شهید کاظمی در راه است/ چرا قهرمانان ما دیر معرفی می‌شوند؟

سروش سینما/ خبر می‌رسد که قرار است سریالی برای شهیدان کاظمی و خرازی ساخته شود، اما چرا این‌قدر دیر به فکر معرفی قهرمانان ملّی و شهیدانمان می‌افتیم.

امروز سالروز شهادت فرماندهی والامقام به نام احمد کاظمی است. فرماندهی که سال‌ها عمر خودش را برای حفظ امنیت و تمامیت‌ ارضی کشور گذاشت و معرفی او می‌تواند توجه مخاطب کودک و نوجوان را نسبت به وجود قهرمانان بی‌نظیر و بنامی همچون او جلب کند، به جای اینکه دنبال سوپرمن‌های پوشالی غرب باشد. اما در این سال‌ها سوژه‌های تکراری و ساخت کارهایی شبیه به هم در دستور کار تلویزیون قرار گرفت.

بسیاری از پروژه‌ها وعده‌هایشان داده شد که از جمله آن‌ها احمد کاظمی، شهید صیاد شیرازی و حتی حاج قاسم سلیمانی است. سرلشکر شهید احمد کاظمی در ۱۹ دی سال ۱۳۸۴ در سانحه هوایی سقوط هواپیمای داسو فالکن ۲۰ در نزدیکی ارومیه به شهادت رسید و حال تقریباً ۱۵ سال از شهادت این شهید پرخاطره، پرداستان و سوژه می‌گذرد و دیگر شهدایی مثل شهیدان خرازی و زین‌الدین و خیلی از هم‌قطاران این شهید هنوز برای قشر کودک و نوجوان ما شناخته شده نیستند.

این نسل باید بدانند که چطور از تمامیت ارضی این کشور دفاع شد و همین الان چه کسانی و به چه نحو از امنیت این کشور دفاع می‌کنند. اما انگار برای مدیران تلویزیون که از سال‌ها پیش وعده می‌دهند سریالی برای شهید مطهری، سردار کاظمی و حتی شهیدان زین‌الدین، خرازی و شهید صیاد شیرازی ساخته می‌شود هنوز هیچ اتفاقی محقق نشده است.

امروز هم می‌خواهند برای حاج قاسم سلیمانی سریال بسازند و بعد از یک سال هنوز جزئیاتی از آن مشخص نیست. البته پویانمایی صبا انیمیشنی را از همان روز ولوله ساخت و تولیدات را برای حاج قاسم شروع کرد در دو قسمت روی آنتن برد.

آیا ساخت این همه سریال تکراری با سوژه‌های شبیه به هم لازم و برای قشرهای مختلف ماندگار و کاربردی است یا کارهای فاخر و ارزشی که با قهرمانان واقعی‌شان روبرو شوند؟ تا چه زمانی قرار است کودک ما با سوپرمن‌هایی روبرو شود که آمریکایی‌ها و غربی‌ها در انیمیشن‌ها و فیلم‌هایشان به آن‌ها معرفی می‌کنند.

در حالی که قهرمانان واقعی ما در جنگ و حتی پهلوانان تاریخی‌مان پُر از سوژه‌های نابی‌ است که سال‌ها می‌توان درباره آن‌ها سریال و فیلم و مستند تهیه‌ کرد. یکی از آن قهرمانان سرلشکر شهید احمد کاظمی است که به تعبیر رئیس سیمای استان‌های صداوسیما، یکی از توصیه‌های حاج قاسم سلیمانی در زمان حیاتشان برای معرفی شهدا در قالب آثار نمایشی تلویزیونی بوده و همیشه به نام شهید احمد کاظمی و دستاوردهای او اشاره می‌کردند.

وقتی به سراغ رئیس سیمای استان‌ها رفتیم و پیگیرِ این سریال و ساخت قهرمانان ملّی شدیم او به تفاهم‌نامه‌ای اشاره کرد که به تازگی با فولاد اصفهان و سپاه صاحب‌الزمان (عج) اصفهان محقق شده است تا مقدمات کار برای پژوهش و نگارش فیلمنامه سرداران شهید کاظمی و خرازی فراهم شود. او گفت: ما موافقت را گرفته‌ایم تا مقدمات کار را فراهم کنیم تا این سریال تلویزیونی ساخته شود. همیشه جزو اولویت‌های مهم شهید قاسم سلیمانی معرفی شهدایی همچون خرازی و زین‌الدین بوده که خاطره‌های زیادی از این دو فرمانده دلیر داشتند.

بنابر اعلام رئیس سیمای استان‌ها، تفاهم‌نامه اولیه امضا شده است؛ ما هم مثل او امیدواریم این پروژه‌ها جای پروژه‌های بیهوده تلویزیون را بگیرد که با هزینه‌های هنگفتی ساخته می‌شوند و هیچ ماندگاری و تأثیرگذاری را برای مخاطب تلویزیون ایجاد نمی‌کنند. در واقع سریال‌هایی که می‌آیند و می‌روند و شاید اگر تلویزیون خودش به تکرار این آثار در سال‌های دیگر نپردازد کسی از این آثار سراغی هم نگیرد.

به گزارش تسنیم، سرلشکر شهید احمد کاظمی در ۲ مرداد ۱۳۳۸ در نجف آباد، استان اصفهان به دنیا آمد.کاظمی در سال ۱۳۵۶ زمانی که مشغول پخش اعلامیه بر علیه نظام شاهنشاهی بود، توسط ساواک دستگیر شد و مدتی را در زندان سپری کرد. با وقوع انقلاب در دی‌ماه ۱۳۵۸ همراه با گروهی با مسئولیت محمد منتظری، به همراه غلامرضا صالحی و غلامرضا یزدانی جهت اعزام به جنوب لبنان، ابتدا وارد سوریه شد.

او در پادگان حموریه در اطراف دمشق، یک دوره آموزشی جنگ‌های نامنظم را به مدت ۴۵ روز، زیر نظر سازمان الفتح طی کرد و بعد از آن به جنوب لبنان اعزام شد و در کتیبه‌های نظامی اطراف بیروت، که مربوط به سازمان‌ الفتح بود، مستقر شد.

حاج احمد در سال ۱۳۵۹ به ایران بازگشت و بلافاصله به کردستان رفت. در پی آغاز جنگ ایران و عراق، با همراهی گروهی ۵۰ نفره در جبهه‌های آبادان حضور یافت. در پایان جنگ، این گروه به لشکر ارتقاء پیدا کرده بود و فرماندهی لشکر ۸ نجف را احمد کاظمی بر عهده داشت.

تجهیزات زرهی لشکر ۸ نجف از سلاح‌های به غنیمت گرفته شده از نیروهای ارتش عراق تأمین شده بود، که بخش اعظم آن حاصل تجهیزات به جا مانده از نیروهای عراقی بود، که با آزادسازی خرمشهر عاید نیروهای ایرانی شده بود و صدها تانک، نفربر، توپخانه و ماشین‌آلات رزمی را در بر می‌گرفت.

شهید کاظمی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ فرمانده قرارگاه حمزه بود و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی لشکر ۱۴ امام‌حسین را برعهده داشت. کاظمی در فاصله سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد و در سال ۱۳۸۴ به فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران منصوب شد.

سرانجام در دی‌ماه ۱۳۸۴ در سانحه سقوط هواپیمای داسو فالکن ۲۰ در نزدیکی ارومیه، به همراه شماری از فرماندهان سپاه به شهادت رسید.

  • نویسنده : شکیبا
  • منبع خبر : تسنیم