سقوط ۷۲ درصدی گیشه اسپانیا در سال ۲۰۲۰/ ضرر نیم میلیارد دلاری سینما‌های مادرید
سقوط ۷۲ درصدی گیشه اسپانیا در سال ۲۰۲۰/ ضرر نیم میلیارد دلاری سینما‌های مادرید

سروش سینما/ شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰، منجر به بسته شدن سینما‌ها و آسیب به این صنعت در بسیاری از کشور‌ها شده است.

گیشه کشور اسپانیا با فروش کلی ۱۶۹ میلیون یورویی (۲۰۷ میلیون دلار) در سال ۲۰۲۰، کاهش ۷۲ درصدی را در مقایسه با سال گذشته داشته و می‌توان گفت که ویروس کرونا ضرری نیم میلیارد دلاری را به سینمای این کشور وارد کرده است.

برای مقایسه، در گیشه سال ۲۰۱۹ این کشور فروشی ۶۰۵ میلیون یورویی (۷۳۸ میلیون دلار) به ثبت رسیده بود. میزان ورودی سینما‌ها نیز به همین ترتیب از ۱۰۵ میلیون بلیت فروخته شده در سال گذشته که یک رکورد محسوب می‌شد، به ۲۸.۲ میلیون بلیت در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

نه تنها اسپانیا بلکه در بیشتر کشور‌های اروپایی نیز میزان حضور مخاطبان در سینما‌ها، کمترین میزان ثبت شده در تاریخ است. ثبت آمار این داده‌ها از سال ۱۹۶۵ آغاز شده بود. این در حالی است که بیشتر سینما‌های اسپانیا بر خلاف بیشتر کشور‌های اروپایی از اواخر ماه ژوئن فعالیت می‌کردند.

البته در این بین شرایط امیدوارکننده ای نیز رقم خورد و بعد از آنکه مادرید، بیش از هر کشوری در اروپا از کرونا آسیب دید، دارنده پر فروش‌ترین فیلم سال شد و فیلم «فقط یک پدر وجود دارد» کمپانی سونی با فروشی ۱۳ میلیون یورویی، سگورا کارگردان این فیلم را به یک قهرمان ملی تبدیل کرد.

فیلم «انگاشته» کریستوفر نولان هم از ۲۶ آگوست در این کشور اکران شد و با فروش ۹ میلیون دلاری بهترین عملکرد را در طول شیوع ویروس کرونا در این کشور ثبت کرد. «زن شگفت انگیز ۱۹۸۴» نیز تنها فیلم پرفروش دیگری بود که بعد از «انگاشته» در این کشور اکران شد.

  • نویسنده : شکیبا
  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران