مهاجران مکزیکی از تالار مولوی «عبور» می‌کنند
مهاجران مکزیکی از تالار مولوی «عبور» می‌کنند

نمایش «عبور» به کارگردانی بهروز سروعلیشاهی که به موضوع مهاجران مکزیک به آمریکا می‌پردازد، از ۱۶ شهریور در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه می‌رود.

به گزارش سروش سینما بهروز سروعلیشاهی کارگردان تئاتر که قصد دارد از فردا ۱۶ شهریور نمایش «عبور» را در سالن اصلی تالار مولوی اجرا کند، درباره این اثر گفت: نمایشنامه «عبور» نوشته هوگو سالسدو نمایشنامه‌نویس مکزیکی است که آن را ترجمه کرده‌ام. موضوع این نمایشنامه مهاجرت است؛ مهاجرت مکزیکی‌ها به آمریکا.

وی ادامه داد: این نمایشنامه برگرفته از رویدادی واقعی است که طی آن در سال ۱۹۸۹ تعدادی از مسافران قاچاق مکزیک به آمریکا در واگن قطار خفه می‌شوند و این اتفاق تبدیل به یک تراژدی ملی در کشور مکزیک می‌شود. نمایشنامه «عبور» جوایز زیادی را در کشورهای آمریکای لاتین دریافت کرده است.

سروعلیشاهی درباره دلایل انتخاب نمایشنامه «عبور» برای اجرا، توضیح داد: من در دانشگاه آوینیون فرانسه تحصیل کرده‌ام و یکی از واحدهای درسی ما شناخت نمایشنامه‌های آمریکای جنوبی از جمله مکزیک بود. در واقع کار روی نمایشنامه «عبور» یکی از درس‌های من بود. سال گذشته موضوع اصلی جشنواره آوینیون نیز مهاجرت بود زیرا موضوع مهمی است و حداقل حدود ۷ سال است که اروپا و آمریکا درگیر این موضوع هستند.

این هنرمند عرصه تئاتر یادآور شد: نمایشنامه «عبور» در تیپ «تئاتر مرز» در مکزیک قرار می‌گیرد که پیرامون مهاجرت مکزیکی‌ها به آمریکا نوشته می‌شوند.

کارگردان نمایش «عبور» درباره فضا و شکل اجرایی این اثر، اظهار کرد: اتمسفر نمایش خلاء است و رئالیزم جادویی آمریکای لاتین در نمایش ما وجود دارد.

سروعلیشاهی درباره وضعیت تولید تئاتر در شرایط اقتصادی فعلی، تأکید کرد: شانسی که ما آوردیم این است که در سالنی دولتی نمایش را اجرا می‌کنیم که این موضوع خود بخشی از فشار مالی را از روی دوش ما بر می‌دارد اما دیگر همچون گذشته نمی‌توان با ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان، نمایشی را تولید کرد. در شکل کارهایی که ما می‌کنیم، کارگردان، تهیه‌کنندگی نیز می‌کند و این ریسک بالایی دارد زیرا مشخص نیست که بازگشت مالی وجود دارد یا نه.

بابک قادری، بهروز سروعلیشاهی، معصومه میراشه، احمد حامدی، رسول قادری، سعید نبوی، سهیلا مفیدی، الهام پرویزی، ملیکا شهاب، سجاد دبیریان، شاهین غنی زاده و هدا استواری بازیگران نمایش «عبور» هستند و سعید حسنلو طراحی صحنه و پدرام رضوانی طراحی نور این اثر نمایشی را عهده دار است.

  • نویسنده : حامد هاشمی
  • منبع خبر : مهر