میزبانی قندک و عمو شهرام در شب‌های کرونایی
میزبانی قندک و عمو شهرام در شب‌های کرونایی

در پنجمین شب از پخش آنلاین تئاتر «قندک و عمو شهرام» میزبان کودکان بودند و از توجه و رعایت بهداشت در مقابل ویروس کرونا روایت‌هایی را ارائه دادند.

بعد از تجربه موفق پخش آن‌لاین کنسرت‌های موسیقی در ایام تعطیلات نوروزی با دو هدف دعوت هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در مسیر تحقق شکست ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع این ویروس و ازسوی دیگر حمایت از هنرمندان و پر کردن اوقات فراغت مخاطبان؛ در گام دوم پخش آن‌لاین فعالیت‌های هنری، تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به‌عنوان نخستین تلویزیون انحصاری پخش هنرهای نمایشی فعالیت خود را برای پخش زنده آثار تئاتری در شب‌های کرونایی کشورمان از هفدهم فروردین ماه آغاز کرد.
بر همین اساس در نیمه راه اجراهای زنده تئاتر دیشب (پنجشنبه‌شب) به نمایش ماجراهای قندک و عمو شهرام اختصاص داشت که همراه موسیقی و عروسکی با نام قندک به موضوع کرونا پرداختند.
قندک عروسک این نمایش بود و مدت زمانی برای آشنایی این عروسک با مخاطبان کودک گذشت و بعد از آن داستانی در خصوص توجه به سلامت در زمان شیوع کرونا به زبان کودکانه و لزوم توجه خانواده ها برای در خانه ماندن ارائه شد.
البته در این میان نکاتی برای رعایت حال همسایگان در زمان بازی کودکان گفته شد که بازی های مانند فوتبال می تواند آسایش دیگران را محتل کند و کودکان باید بیشتر به سمت بازی هایی با فعالیت کمتر بروند.
نمایش ماجراهای قندک و عمو شهرام به دلیل موضوعی که مطرح می کرد اجرایی به روز شده از نمایش های عروسکی بود که به گفته عباس قاصد زاده نویسنده، کارگردان، بازیگر و عروسک گردان این اجرا، عروسک قندک چند سال پیش در جشن تولد شهرام لاسمی بازیگر شخصیت قلقلی متولد شد و تا امروز داستان هایی را روایت کرده است.
قاصد زاده در دومین شب پخش آنلاین تئاتر در پردیس تئاتر تهران با همکاری شهرداری پایتخت نمایش رابینسون خرگوشه را به صحنه برده بود و دیشب برای دومین بار پخش آنلاین نمایش را برعهده داشت.
پنجمین شب پخش آن‌لاین اجرای زنده نمایش از پردیس تئاتر تهران راس ساعت ۱۹ آغاز و پخش نمایش بدون مشکل انجام شد اما در بخش گپ تئاتر که با حضور منوچهر اکبرلو و مجری گری محمدرضا آزاد فر برگزار شد صحبت ها به دلیل بارش باران و مشکلات فنی ناشی از آن نیمه تمام ماند.
تجربه پخش زنده آثار نمایشی از طریق پرتال تلویزیون تعاملی نشان داد که بهره‌بردن ازامکانات فضای مجازی می‌تواند بستری متفاوت و وسیع به وسعت خاک ایران‌زمین برای هنرمندان این عرصه جهت تولید و اجرای آثارشان با دامنه مخاطبان چندین میلیون نفری ایجاد کند.

  • نویسنده : حامد هاشمی
  • منبع خبر : ایرنا