پاسداشت «روز ملی هنرهای نمایشی» رویه‌ای خوشایند و سنتی شیرین است
پاسداشت «روز ملی هنرهای نمایشی» رویه‌ای خوشایند و سنتی شیرین است

سروش سینما/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»، پاسداشت این روز را که هم‌نشین با نوروز شده، رویه‌ای خوشایند و سنتی شیرین عنوان کرد.

در پیام سید عباس صالحی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی آمده است: آغاز روز نو و جلوه‌گری بهار نقطه پایانی است بر سردی و سختی زمستان و هیجانی که به نغمه و نوید یک شروع باشکوه چشم به فرجامی سراسر امید دارد. همانند قصه‌ای به زبان گویای نمایش که اگر حتی سخت‌ترین لحظات زندگی را به نظاره تماشاکنان خود بگذارد، باز امید به بازآفرینی و گشایش دارد که نگاه و اندیشه هنرمند ایرانی نیز جز به این مسیر نرفته و این حقیقت را می‌توان در میراث کهن و ماندگار هنر خردورزٍ تئاتر همانند زلالی یک رود نظاره کرد.

وی در این پیام می افزاید: همچنان که جهان پرتلاطم که به سبب شیوع یک ویروس و اثرات نامطلوب آن، باز افق روشنی چون بهار را در نظر می‌آورد و این فرهنگ و هنر ایران زمین است که نوروز را برای جهان ارمغان آورده و در این بارقه و توشه نقش هنرهای نمایشی چه زیبا و پررنگ جلوه می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: پاسداشت روزی به نام این هنر که رفته رفته فرهنگ «روز ملی هنرهای نمایشی»را هم‌نشین با نوروز شده و «نوروز نمایش» را به مردم ایران زمین هدیه داده است، رویه ای خوشایند و سنتی شیرین است. بار دیگر حلول سال جدید و روز ملی هنرهای نمایشی را به بهترین آروزها گره زده و به هنرمندان نیک اندیش هنرهای نمایشی تبریک می گویم. سلامت و شادکامی شکوه‌آفرینان صحنه زندگ را از حضرت دوست خواستارم.

انیستیتو بین‌المللی تئاتر (International Theatre Institute) یا همان ITI از سال ۱۹۶۱ روز ۲۷ مارس را به عنوان روز جهانی تئاتر تعیین کرد. پیام سالانه این روز نیز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر نوشته می‌شود.
همچنین با موافقت مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، در جلسه ۷۸۳ شورای عالی فرهنگی در سال ۱۳۹۵، هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی نام گرفت. این رویداد در تقویم ملی کشور ثبت شد و با اجرای جشنی تحت عنوان «نوروزِ نمایش» گرامی داشته می شود، همچنین هر ساله پیام این روز را یکی از بزرگان تئاتر ایران می نویسد.

  • نویسنده : یوسفی
  • منبع خبر : ایرنا